خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / لغات و اصطلاحات / گواهی‏نامه بین‏ المللی رانندگی چیست

گواهی‏نامه بین‏ المللی رانندگی چیست

گواهی‏نامه بین‏ المللی رانندگی چیست : تلاش ما در این مجموعه این است که شما عزیزان را با لغات و اصطلاحات رایج در راهنمایی و رانندگی آشنا نماییم، و مجموعه‌ای جامع  از سوالات آیین نامه اصلی جمع‌آوری کنیم که بارها توسط مربیان و افسران با تجربه بررسی و اصلاح شده تا با امکان وجود کوچکترین اشتباه را به حداقل می‌رساند.
این مجموعه جهت رفاه حال شما به صورت رایگان در اختیار شما گذاشته می‌شود. نمونه سوالات آیین نامه  را به رایگان و با خیال راحت دانلود کنید و از کیفیت بالای آن لذت ببرید.

گواهی‏نامه بین‏ المللی رانندگی چیست

گواهی‏نامه بین‏ المللی رانندگی چیست

گواهی‏نامه ‏ای است که به اعتبار گواهی‏نامه داخلی طبق مفاد قانون الحاق ایران به کنوانسیون عبور و مرور در جاده‏ ها و کنوانسیون مربوط به علایم راهها ـ مصوب ۱۳۵۴ ـ توسط راهنمایی و رانندگی صادر می‏گردد و مدت اعتبار آن یک سال می‏باشد.

گواهی‏نامه رانندگی (پروانه رانندگی) چیست

اجازه‏ نامه برای رانندگی وسایل‏ نقلیه که از طرف راهنمایی و رانندگی به نام افراد صادر می‏شود.

مجوز رانندگی با وسایل نقلیه عمومی چیست

اعم است از پروانه تاکسیرانی، بهره‏ برداری، کارت و یا دفترچه کار (برگ فعالیت) که از طرف مراجع صلاحیت‏دار به نام اشخاص صادر و اجازه رانندگی با وسایل نقلیه عمومی را به آنان می‏دهد.

مرجع صلاحیت‏دار چیست

وزارتخانه، سازمان، نهاد و دیگر دستگاه‎های مسئول که به مـوجب قانون و یا تصویب هیئت وزیران در موردی خاص وظایف و مسئولیت‏هایی به‏ عهده آنها گذاشته شده است.

مراکز فنی مجاز چیست

مراکزی که به وسیله اشخاص حقیقی یا حقوقی با رعایت ضوابط و مقررات ستاد معاینه فنی وابسته به شهرداری و یا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‏ای، حسب مورد برای انجام معاینه فنی وسایل نقلیه درون شهری و برون‏شهری ایجاد می‏گردد.

گواهی‏نامه بین‏ المللی رانندگی چیست

معاینه فنی چیست

بازدید ظاهری و آزمایش‏های فنی برای تشخیص اصالت خودرو و سنجش میزان سلامت فنی، ایمنی و زیست محیطی وسیله نقلیه.

منطقه ممنوعه چیست

منطقه و محلی که آمد و شد وسایل نقلیه در آنها به وسیله علایم خاص و یا اعلام قبلی مراجع صلاحیت‏دار ممنوع شده باشد.

نقص فنی چیست

هر نوع نقصان یا تغییر در وضعیت ظاهری و فنی وسیله نقلیه که موجب کاهش ضریب ایمنی در رانندگی و یا افزایش بیش از حد مجاز گازهای آلاینده هوا و یا آلودگی بیش از حد مجاز صدا گردد.

وزن با بار چیست

وزن وسیله نقلیه به اضافه وزن بار آن.

وزن بارگیری شده چیست

عبارت است از مجموع وزن مسافران و کارکنان و محمولات.

وزن بدون بار چیست

عبارت است از وزن وسیله نقلیه بدون راننده و مسافر و بار ولی با مخزن پر از سوخت و با ابزار و آلاتی که به طور معمول وسیله نقلیه همراه دارد.

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن