خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / علائم / علائم راهنمایی و رانندگی pdf + تابلوهای راهنمایی رانندگی

علائم راهنمایی و رانندگی pdf + تابلوهای راهنمایی رانندگی

علائم راهنمایی و رانندگی pdf

زبان تابلوهای راهنمایی را بشناسید

تابلوهای راهنمایی با رانندگان حرف می‌زند. وقوع یک حادثه را هشدار می‌دهد و وظایف راننده را گوشزد می‎کند. محدوده‌های قانونی را مشخص می‌کند و سعی دارد تا کاری کند ترافیک روان‌تر شود. بهتر است از کودکی شیوه مواجهه با تابلوهای راهنمایی را به کودکان خود آموزش دهیم.

علائم راهنمایی و رانندگی pdf منظور این نیست که با جزئیات هر سوال را تشریح کنیم بلکه تنها کافیست شکل کلی تابلوها و رنگ تابلوها بر ایشان آشنا شود. به طور مثال متوجه شود که تابلو مثلث شکل در مورد وقوع یک حادثه هشدار می‌دهد. یا رنگ قرار جنیه اخطاری دارد. بنابراین بهتر است تابلوهای راهنمایی را از طریق یادگیری کلیات مفاهیم بشناسید.

انواع تابلوهای راهنمایی

تابلوهایی که جنبه اخطار دارند

این دسته از تابلوها به رانندگان در مورد وقوع حادثه‌ای خاص هشدار می‌دهد. در این مدل تابلوها باید انتظار داشته باشید که در مورد یک اتفاق مهم و خطر آفرین نکته‌ای عنوان شود.

دست انداز

دست انداز

گذرگاه عابر پیاده

گذرگاه عابر پیاده

جاده دوطرفه است

جاده دوطرفه است

شیب سرازیری

شیب سرازیری

ریزش سنگ

ریزش سنگ

راه از چپ باریک میشود

راه از چپ باریک میشود

تابلوهایی که جنبه آگاهی و خبر رسانی دارد

این مدل تابلوها از وجود موقعیت خاصی شما را با خیر می‌کند. اینکه وارد شهر می‌شوید یا وارد خیابان اصلی می‌شوید یا از آن خارج می‌شوید. شرایط راه مثلا زنجیر نیاز دارد یا مواردی از این دست.

آزادراه

آزادراه

ایستگاه اتوبوس

ایستگاه اتوبوس

ورود به شهر

ورود به شهر

پارک سوار

پارک سوار

جایگاه سوخت

جایگاه سوخت

هتل

پارک سوار

تابلوهای منع کننده یا تابلوهای انتظامی

تابلوهایی که با نام تابلو انتظامی معروف شده در واقع همان کارهایی را گوشزد می‌کند که نباید انجام دهیم. در این تابلوها هشدار داده نمی‌شود بلکه حکم ممنوعیت صادر می‌شود! به یاد داشته باشید که این تابلوها قطعیت دارند یعنی اگر عنوان شده که نباید سرعت از مثلا ۸۰ کیلومتر در ساعت بیشتر باشد به آن معناست که ۸۱ کیلومتر در ساعت خلاف قانون است و جریمه خواهد داشت.

رعایت حق تقدم

رعایت حق تقدم

خیابان اصلی

خیابان اصلی

ایست

ایست

پایان خیابان اصلی

پایان خیابان اصلی

تقدم عبور با وسیله ی نقلیه مقابل

تقدم عبور با وسیله ی نقلیه مقابل

حق تقدم عبور با شما

حق تقدم عبور با شما

تابلوهای محلی

این مدل تابلوها بیشتر بر روی جاده‌ها تمرکز دارند، جهت جاده‌ها و مرز جاده‌ها را مشخص می‌کند.

تابلوهای راهنمایی انتظامی یا منع کننده چه رنگ و شکلی دارند؟

این تابلوها چند مدل است. یکی از معروف‌ترین این مدل‌ها تابلو دایره‌ای شکل است که به رنگ قرمز باشد. این مدل تابلو را اگر در آزمون آیین نامه دیدید بدانید که تابلو نشان می‌دهد که انجام کاری منع شده است.

مدل دوم بار هم دایره‌ای است این بار به رنگ قرمز و معنای آن نه از ممنوعیت بلکه از مجاز بدون صحبت می‌کند اما به یاد داشته باشید هر کاری که در محدوده مشخصی تعریف شده و مجاز باشد در خارج از آن محدوده ممنوع است. بنابراین این مدل‌ تابلوها نیز در دسته تابلوهای راهنمایی انتظامی جای می‌گیرید.

مدل سوم بیش‌تر محدود به تابلوهای حق‌تقدم است که همین تابلوها نوعی محدودیت برای رانندگان ایجاد خواهد کرد.

شروع جداکننده

شروع جداکننده

جریان همگرا

جریان همگرا

حاشیه و جهت نما به چپ(گروهی)

حاشیه و جهت نما به چپ(گروهی)

حاشیه و جهت نما به راست

حاشیه و جهت نما به راست

حاشیه نمای چپ

حاشیه نمای چپ

تابلوهای راهنمایی برای هشدار خطر

اولین تصویری که از تابلو خطر دارید، یک مثلث با حاشیه سفید! درست است، این تصویر یک تابلو اخطاری خواهد بود. مثلا تصور کنید که روبروی شما یک دست‌انداز وجود دارد. پیشتر با تابلویی به شکل مثلث و حاشیه قرمز به شما هشدار عبور از مانع را می‌دهد و پیام مورد نظر نیز وسط تابلو نوشته می‎شود.

اگر با تابلویی مواجه شدید که یک مثلث بود با حاشیه قرمز که درون آن یک جاده پهن کشیده بود که باریک می‌شود معنای آن چیست؟ بله درست حدس زدید، این تابلو راهنمایی به شما هشدار می‌دهد و اخطار می‌دهد که جاده باریک می‌شود.

تابلوهایی که آگاهی رسانی می‌کند

به رستوران نزدیک میشوید، به پمپ بنزین نزدیک می‌شوید و غیره، به هر حال به چه نزدیک بشوید خطرناک نخواهد بود و جنبه هشداری ندارد. این تابلوها اغلب به شکل مستطیل طراحی شده‌اند.

جهت مشاهده جدیدترین آزمونهای آیین نامه رانندگی روی گزینه مورد نظر کلیک کنید :

یک پاسخ بنویسید

avatar
  Subscribe  
Notify of